Kupuj szybko bez zakładania konta!  

Gdzie instalować kamery przemysłowe ?

Strona główna  »  Artykuły  »  Gdzie instalować kamery przemysłowe ?


Gdzie instalować kamery przemysłowe ?

Oko kamery ma chronić nasze mienie przed kradzieżą lub zniszczeniem. Ma dokładnie rejestrować wszelkie zdarzenia, do których dochodzi w danym obiekcie. Dlatego tak ważną rzeczą jest wybór odpowiedniego modelu kamery, dopasowanego do warunków panujących na monitorowanym obszarze. Jednak kupno właściwego modelu to dopiero pierwszy krok. Równie ważny jest kolejny, czyli wybór miejsca i zainstalowanie kamery. Kolejną istotną sprawą jest wybór firmy, która wykona montaż kamer na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Na jakiej wysokości należy umieścić kamerę? Z całą pewnością nie powinna ona znajdować się zbyt wysoko. Nawet kamera o najlepszej rozdzielczości niewiele zdziała, jeśli powiesimy ją na nieodpowiedniej wysokości, za daleko od monitorowanej powierzchni. Wysokość ta nie powinna przekraczać 4 metrów. Jeśli zależy nam na tym, by kamery nie dało się zniszczyć (na przykład podczas włamania), zainwestujmy w model ze specjalną obudową. To ona będzie stanowiła zabezpieczenie przed wandalami, nie wysokość.

umiejscowienie kamer cctv na budynku


W jakim miejscu powinna znajdować się kamera? To zależy oczywiście od wielkości oraz charakteru obserwowanego pomieszczenia. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, by nic nie zasłaniało jej pola widzenia. Na przykład jeśli w oknach wiszą firany lub zasłony, nie montujmy kamery w ich pobliżu. To samo dotyczy lamp wiszących (w szczególności rozłożystych żyrandoli), obrazów w pokaźnych ramach, masywnych mebli, dużych roślin w donicach, rzeźb, itp. Oko kamery nie może być także skierowane w stronę wyjścia/przejścia do jaśniejszego pomieszczenia. Tak więc na przykład kamera monitorująca główne wejście do budynku powinna być raczej zamontowana nad drzwiami wejściowymi (oko skierowane w stronę wnętrza) lub obok nich, na przykład w rogu pomieszczenia, nie zaś naprzeciwko drzwi. W innym przypadku postaci wchodzące do wnętrza będą widoczne jedynie jako ciemna, lekko rozmazana plama na bardzo jasnym tle. A co za tym idzie, kamera nie będzie spełniała swojej funkcji.


Kamery przemysłowe można montować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Zewnętrzne kamery posiadają specjalne obudowy, które zabezpieczają je przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Można je umieszczać na przykład na elewacji budynku (tak jak kamery montowane przez wspólnoty mieszkaniowe, w celu ochrony przed wandalami).


Kamery nie mogą naruszać prywatności pracowników czy klientów/petentów. Nie powinno więc się ich umieszczać w toaletach, przymierzalniach czy szatniach.